Facebook E-mail
جستجو در ماده
جستجو در مقررات
انتقال
بعدی قبلی
formats

آیین نامه اجرایی قانون اصلاح بند “ب” ماده ۴۴ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران ۱۳۹۱

شماره 197284/ت 47684ه-

مورخ 9/10/1391

آیین نامه اجرایی قانون اصلاح بند (ب) ماده (44) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

بنیاد شهید و امور ایثارگران

هیئت وزیران در جلسه مورخ 29/9/1391 بنا به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه اجرایی قانون اصلاح بند (ب) ماده (44) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران – مصوب 1390- را به شرح زیر تصویب نمود:

آیین نامه اجرایی قانون اصلاح بند (ب) ماده (44) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

ماده1- ایثارگران مشمول این آیین نامه، جانبازان و آزادگان و افراد تحت تکفل قانون ی آنان (والدین، همسر و فرزندان) و والدین، همسران و فرزندان شهدا می باشند.

ماده2- هزینه های درمان شامل سرانه بیمه پایه و تکمیلی و هزینه های خاص مرتبط با درمان منطبق با مقررات و دستورالعمل های بنیاد شهید و امور ایثارگران خواهد بود. هزینه های خاص مرتبط با درمان شامل موارد زیر می باشد:

1_ پرداخت هزینه های دارویی منطبق با فهرست دارویی کشور (فارماکوپه) با اولویت استفاده از خ-دمات بیمه گر اول و پرداخت هزینه دارویی خاص و وارداتی موردنیاز افراد مشمول ماده (1) طبق ضوابط بنیاد شهید و امور ایثارگران.

2_ خدمات دندانپزشکی عمومی و تخصصی برای جانبازان با مجروحیت فک و دندان طبق درصد تعیین شده از سوی کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران.

3_ هزینه های اعزام به خارج صرفاً جهت شخص جانباز و آزاده و تنها در مواردی که شورای عالی اعزام به خارج بنیاد مذکور با اعزام بیمار موافقت می نماید.

4_ هزینه درمان مبتلایان به سوء مصرف مواد و ام ام تی (متادون درمانی)

5_ هزینه ایاب و ذهاب درمانی، اقامت و سفرهای صرفاً درمانی در مواردی که پیگیری و اقدام درمانی در سطح شهرستان یا استان میسر نباشد.

6_ پرداخت هدیه ایثار به افراد اهداکننده عضو به ایثارگران در موارد پیوند کبد، کلیه، مغز استخوان، قرنیه و اهدای تخمک.

7_ هزین-ه ارتز و پروتز و تعمیر و تعوی-ض قطعات مربوط و وسای-ل جانبی آن و کفش طبی.

8_ هزینه تجهیزات پزشکی و توانبخشی اعم از عینک، لنز، سمعک، عصا، واکر، دوچرخه ثابت، انواع تخت و تشک معمولی و مواج، انواع ویلچر، کپسول اکسیژن و هزینه شارژ آن، اکسیژن ساز، سی، پپ و بی، پپ متناسب با شرایط بالینی بیمار.

9_ پرداخت هزینه لوازم مصرفی درمانی از قبیل کیسه کلستومی، کیسه یوروستومی، لوازم سونداژ، کیسه ادرار، لوازم پانسمان مربوط و لوازم بهداشتی.

10_ هزینه آمبولانس درون شهری و برون شهری در موارد اضطراری.

ماده3- پرداخت سرانه بیمه پایه و تکمیلی و هزینه های خاص مرتبط با درمان برای ایثارگران شاغل و بازنشسته (موضوع ماده (1) این آیین نامه) برعهده دستگاه پرداخت کننده حقوق یا مستمری (اعم از دستگاههای موضوع ماده (222) قانون برنامه پنجم توسعه و شرکت ها و مؤسسات مشمول اصل (44) قانون اساسی) و ایثارگران غیرشاغل (موضوع ماده (1) این آیین نامه) برعهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

ماده4- نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه برعهده بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد.

معاون اول رییس‎جمهور – محمدرضا رحیمی

نظر رییس مجلس در خصوص آیین نامه اجرایی فوق

شماره1138ه-/ب 20/1/1392

جناب آقای دکتر احمدی نژاد

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

بازگشت به رونوشت تصویب‌نامه هیأت محترم وزیران به شماره 197284/ت 47684ه- مورخ 9/10/1391، موضوع: آیین‌نامه اجرایی بند ب ماده (44) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران ، متعاقب بررسی‌ها و اعلام نظر مقدماتی هیأت بررسی و تطبیق مصوّبات دولت با قوانین و مستنداً به صدر ماده واحده و تبصره (4) الحاقی به قانون نحوه اجراء اصول هشتاد و پنجم (85) و یکصد و سی و هشتم (138) قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی و ماده (10) آیین‌نامه اجرایی‌ آن، ‌مراتب متضمّن اعلام نظر قطعی جهت اقدام لازم در مهلت مقرر‌ قانون ی و اعلام نتیجه به این جانب ابلاغ می‌گردد. بدیهی است پس از انقضای یک هفته مهلت مقرر در ‌ قانون ، آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته است، ملغی‌الاثر خواهد بود.

1_ نظر به اینکه مطابق بند ب ماده (44) ‌ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران – مصوب 1389- تأمین صد در صد (100%) هزینه درمانی ایثارگران شاغل و افراد تحت تکفل آنان بر عهده دستگاه اجرائی مربوطه و هزینه درمانی ایثارگران غیرشاغل و افراد تحت‌تکفل آنان بر عهده بنیادشهید و امورایثارگران است. علیهذا، بند (2) ماده (2) آیین‌نامه از حیث اینکه درمان را صرفاً به جانبازان که اخص از ایثارگران می‌باشند مقیّد نموده و همچنین از این حیث که ارائه خدمات درمانی را به درصد تعیین شده از سوی کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران محدود و مقیّد نموده است، مغایر با قانون است. 2- بر اساس بند ب ماده (44) قانون و با توجه به ایراد مذکور در فوق، از آنجا که همه ایثارگران از امتیازات قانون بهره‌مند می‌گردند، بند (3) ماده (2) مصوبه، از حیث انحصار یافتن امتیاز مذکور به شخص جانباز و آزاده ، مغایر با قانون است.

رئیس مجلس شورای اسلامی – علی لاریجانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = 18

خانه پیوست قوانین آیین نامه اجرایی قانون اصلاح بند “ب” ماده ۴۴ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران ۱۳۹۱